sport

Sport dla zdrowia… psychiki – Zadbaj o zdrowie psychiczne

Styczeń 2, 2017

Mówi się, że w zdrowym ciele zdrowy duch – i jest w tym dużo racji. Aktywność fizyczna wpływa nie tylko na sprawne ciało, ale także na naszą psychikę i mózg na wielu poziomach. Zauważyliście, że w stanie zniechęcenia trudno zwlec się z kanapy, ale kiedy już pójdziemy poćwiczyć, to wróci też jasny umysł i chęć do działania? Okazuje się nawet, że bieganie może wspomagać walkę z depresją i wzmacniać działanie leków i terapii, przyspieszając powrót do zdrowia.

Za sprawą aktywności fizycznej w naszym mózgu wydzielają się hormony szczęścia – endorfiny i dopamina. Aktywują one receptory tzw. układu nagrody, co powoduje, że trening sprawia nam przyjemność. To właśnie dlatego gdy uprawiamy sport, zmęczeniu towarzyszy poczucie zadowolenia, czasem wręcz euforii – i to nie tylko, gdy zdobywamy medale. Wpływ uprawiania sportu na psychikę odbywa się na najbardziej podstawowym, nieuświadomionym poziomie biochemii naszego mózgu.

Ponadto sport wyzwala także bardziej świadome pozytywne uczucia. Są co prawda dni, kiedy przegrywamy sami ze sobą, znajdujemy wymówkę, by nie pójść na siłownię, basen czy pobiegać. Każdy z nas je zna. Tym bardziej czujemy się zadowoleni, dumni z siebie, kiedy je przezwyciężymy. Z upływem czasu uprawianie sportu staje się naszym nawykiem, stajemy się coraz lepsi, przekraczamy własne granice, nawet kiedy są one drobne i niewielkie. Wpływ aktywności fizycznej na psychikę opiera się wtedy na pozytywnym obrazie samego siebie. We własnych oczach stajemy się wytrwali, zdeterminowani, dbający o siebie – i z każdym dniem chcemy być tacy jeszcze bardziej. Ponadto dbanie o swoje zdrowie i sylwetkę dodaje nam pewności siebie i dodatkowej motywacji.