8 korzyści z treningu siłowego
Nie myśl, że jeśli masz 40, 50 czy 60 lat, to nie ma sensu wygłupiać się na siłowni. Może jest za późno, żeby zostać linoskoczkiem czy baletnicą, ale trenować siłowo możesz zacząć w każdym wieku. A im więcej masz lat, tym więcej na tym skorzystasz. Przed Tobą 8 mocnych korzyści z treningu siłowego.
Trening siłowy zwiększa siłę
To oczywista korzyść z treningu siłowego, a przy tym bardzo ważna. Dzięki większej sile bez problemu przyniesiesz ciężkie zakupy. Nie musisz brać torby na kółkach (choć możesz, jeśli lubisz), ani podjeżdżać autem (przy okazji zrobisz więcej kroków).
Siła ułatwia wykonywanie codziennych czynności. Przydaje się zawsze i wszędzie i nigdy nie jest jej za dużo.
Trening siłowy przeciwdziała sarkopenii (chronicznej utracie mięśni)
Od 30. roku życia co dekadę masa mięśniowa spada o kilka procent. Po 50. ten proces przyspiesza. Zanim pomyślisz: „a po co mi mięśnie na starość?”, wiedz, że mięśnie to nie tylko lepszy wygląd i większa siła.
Ta stopniowa utrata tkanki mięśniowej spowalnia spoczynkową przemianę materii. A to ona odpowiada za około 70% dziennego zużycia kalorii. Prosta matematyka: jeśli jesz tyle samo, a spalasz mniej, to będzie Cię coraz więcej. To między innymi dlatego ludziom wraz z latami tak łatwo przybywa kilogramów.
Trening siłowy przeciwdziała utracie mięśni i poprawia metabolizm spoczynkowy. Wykonywany systematycznie zwiększa masę mięśniową i to niezależnie od wieku osoby trenującej. Badania przeprowadzone w domach spokojnej starości, wśród osób po 70. i 80. roku życia wykazały, że każda z nich miała pozytywne efekty z treningu siłowego! Czyż to nie brzmi inspirująco?
Trening siłowy przeciwdziała osteoporozie
Wspomniana wyżej chroniczna utrata mięśni jest powiązana z utratą gęstości kości. To szczególnie dotyczy kobiet, choć mężczyźni też miewają problemy z osteoporozą.
Trening siłowy zwiększa gęstość mineralną kości. A mocniejsze kości to mniejsze ryzyko złamań, które w starszym wieku bywają wyjątkowo niebezpieczne. Na zmniejszenie ryzyka złamań wpływa też lepsza koordynacja ruchowa, którą poprawia co? Tak, trening siłowy.
Trening siłowy zmniejsza poziom tkanki tłuszczowej
Ale tu uwaga: przy odchudzaniu ważne jest prawidłowe odżywianie. Samym treningiem może być trudno wygenerować na tyle duży deficyt kaloryczny, żeby chudnąć.
Niemniej jednak wraz z przyrostem tkanki mięśniowej maleje poziom tkanki tłuszczowej, szczególnie w okolicach brzucha. Odpowiada za to głównie większa spoczynkowa przemiana materii. Powiązany z tym kolejny plus to mniejsze ryzyko zachorowania na cukrzycę typu II.
Trening siłowy pozytywnie wpływa na układ sercowo-naczyniowy
Długo uważano, że tu lepiej sprawdza się trening aerobowy, ale badania wykazały, że trening oporowy jest również skuteczny. Obniża spoczynkowe ciśnienie krwi, poprawia profil lipidowy, poprawia stan naczyń krwionośnych. Nic tylko trenować siłowo.
Trening siłowy uwalnia od bólu pleców
Kojarzysz żart o tym, że jeśli w pewnym wieku wstajesz z łóżka i bolą Cię plecy, to znaczy, że żyjesz? Otóż nie musi tak być, jeśli będziesz ograniczać siedzący tryb życia i równoważyć go treningiem siłowym.
Trening siłowy poprawia samopoczucie
Pod wpływem aktywności fizycznej wydzielają się hormony szczęścia. Doświadczył tego każdy, kto ćwiczy cokolwiek, nawet sporadycznie.
Podczas treningu nie ma za dużo przestrzeni, żeby myśleć o problemach. Trzeba skupić się na technice i udźwignąć ciężar. Trzeba pilnować tempa i liczyć powtórzenia. Już sama uważność skierowana na ciało może zadziałać jak zimny kompres na przegrzaną myśleniem głowę.
Trening siłowy poprawia wygląd
Dla wielu osób to główny powód rozpoczęcia ćwiczeń. Ale przy wcześniej wymienionych korzyściach zdrowotnych, lepszy wygląd to miły efekt uboczny.
To tylko 8 wybranych korzyści z treningu siłowego, a jest ich znacznie więcej. Możesz do późnej starości być sprawnym i samodzielnym człowiekiem. I wcale nie musisz targać żelastwa całymi dniami. Wystarczy 3 razy w tygodniu. Amatorski trening siłowy nie musi zabierać więcej czasu. Im szybciej zaczniesz, tym szybciej się o tym przekonasz. I pamiętaj, że na to nigdy nie jest za późno!
PS Do treningów siłowych warto jeszcze dorzucić umiarkowaną aktywność fizyczną, taką jak kilka tysięcy kroków dziennie. W tym wpisie przeczytasz, jak łatwo robić więcej kroków, a jeśli wolisz, to możesz obejrzeć film na YouTube.